MALARSTWO  Vedic Art

 
 ... całkiem inna przypowieść o liściach ...

Wiatr wiał leciutkim zefirkiem.
Liście niczym deszcz złota oblewały ziemię.
Kolorami obsypywały wszystko, co szare.
Oderwane od macierzy leciały ułożyć się do wiecznego snu.

Pierwszy...
Liść-wczepił-się-w-rodzicielkę i uśmiechał się do niej.
Czy aby na zawsze?
Drugi...
szybował wyżej niż inni, ale potem...
zanużył się w tafli jeziora i lekko falując oddalił się od brzegu.

Czy aby na długo?
Trzeci wędrowiec...
zmrożony listopadowym przymrozkiem
spoczął na liściu kasztana
trawionego chorobą.
Okrył go
swoim złotym płaszczem
czując potrzebę pomocy.
Czy aby kasztan tego potrzebował?

Liście pędzą, opadają, wirują, bo to ich pora.
Jedyna w roku.

Może teraz poczułeś, że historia któregoś z liści jest twoja.
Może przyszła pora, aby to nie wiatr kształtował twoje życie, ale ty sam.

 


 

 
Maluję obrazy, cykle i grafiki ukazujące moje spojrzenie na ludzkie emocje:
  • "Taniec energii" - spojrzenie na związki międzyludzkie zawarte w 7 obrazach;
  • "Demony naszych ciał" - cykl 12 obrazów obrazujący ludzkie strachy i namiętności;
  • "Z chaosu powstaje..." - refleksja nad teorią chaosu (metoda suchej igły);
  • "Jesienna łąka" - kompozycje suchych roślin jako refleksja nad związkami międzyludzkimi;
  • "Taniec z Aniołami" - obrazy często w formie symboli;
  • "Kwiaty mojej duszy" - tryptyki, kontemplacja duchowości;
  • "Obrusy wdzięczności" - obrazy w dużym formacie, refleksja na temat wdzięczności.
Nie przeprowadzam analiz swoich obrazów. Pozostawiam to odbiorcy.
Obrazy mogą być zamawiane podczas rozmowy telefonicznej bądź mailowo. Format i technika wykonania są ustalane indywidualnie. Najczęściej obrazy wykonuję na papierze do farb olejnych lub akwareli oraz na płótnie w formacie A4-A0, ale inny format raczej nie stanowi problemu.


Vedic Art – sztuka wedyjskia, mająca swoje źródło w starożytnych księgach hinduskich, zawierających kompletną wiedzę na temat wielu dziedzin życia, rozpoczęła swój rozkwit w Europie, kiedy to Maharishi Mahesh Yogi (1917-2008) - mistrz medytacji transcendentalnej - zlecił szweckiemu malarzowi  Curtowi Kälmanowi - wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, stworzenie takiego kształcenia w sztuce, które jednocześnie naucza sztuki życia. Po 14-tu latach przygotowań, w 1988r. Curt rozpoczął nauczanie 17 zasad Vedic Art w Skandynawii, w chwili obecnej kursy odbywają się na wszystkich kontynentach.

Na czym polega ta metoda?
Vedic Art to metoda pozwalająca za pomocą narzędzi malarskich uaktywnić i uwrażliwić prawą półkulę mózgową odpowiedzialną m.in. za kreatywność, intuicję, twórczość. Pozwala wyprowadzić malowanie z umysłu, z lewej, logicznej półkuli. Opisując tę metodę obrazowo, można powiedzieć, że prowadzący daje nam wskazówki jak pęk kluczy a my  wybieramy ten, który nam w danym momencie odpowiada i za pomocą pędzli odkrywamy swoją twórczą naturę.A dzięki temu możemy zauważyć a często pozbyć się różnego rodzaju ograniczeń.
Badania psychologiczne prowadzone w Wielkiej Brytanii na grupie sześciolatkow i czterdziestolatków wykazalały, iż ponad 90% dzieci miało badzo dobrze rozwiniętą cechę kreatywności, natomiast tylko 10% osób dorosłych posiadało tę zdolność.
Vedic Art pobudzając prawą półkulę uświadamia nam moc kreacji, pomaga zajrzeć w głąb siebie, pobyć w stania całkowitego odprężenia, usunąć ego. Nie jest terapią, ale spotkaniem ze sobą na wszystkich poziomach.
 
 

 
Na temat Vedic Art można było przeczytać artykuł w „Nieznanym Świecie” (2008):
„Vedic Art to malowanie dla każdego, to sztuka życia, w której liczy się akt kreacji polegający na wyrażaniu własnych odczuć. To droga do osiągnięcia wyższej świadomości poprzez tworzenie, które nie wymaga żadnych zdolności ani znajomości technik malarskich, a rezultat żadnej oceny czy uznania. To proces, poprzez który można wyrazić własną indywidualność bez jakichkolwiek oczekiwań i wymagań.” Dorota Górska
 
„Vedic Art zawiera w sobie mapę nawigacyjną. Użyj kompasu, który znajduje się w twoim umyśle i znajdziesz drogę do miejsca pokoju we własnym sercu. (…) Z Vedic Art „wymalowuję” marzenia, ekspansję, radość nadchodzących zmian, ale również smutki, cienie. Maluję je i zmieniam w światło…” Adriana Mościchowska
 
 
 
Na temat warsztatów wypowiedzieli się również ich uczestnicy:
„Vedic Art jest techniką, która konfrontuje człowieka z jego wewnętrznym źródłem.
Poprzez kolejne kroki, stanowiące klucze do dawno nieotwieranych zamków, wkracza się w świat twórczości, która od dawna domagała się uaktywnienia i zaistnienia w rzeczywistości.
Dziękuję za wskazanie nowego poziomu ekspresji.”   Mariusz
 
„Warsztaty Vedic Art to cudowne chwile kontemplacji, skupienia, bycia z samym sobą a także z innymi, bardzo ciekawymi ludźmi. I… nagle coś drgnęło, chyba budzi się twórczość…” Renata
 
„Spotkanie ze wspaniałymi ludźmi, wymiana spojrzeń, myśli i słów oraz radość z powodu malarskiej przygody w Izdebkach, to wydarzenie, którego nie zapomnę nigdy. Już wiem, że jestem artystką. Tak spełniło się moje kolejne marzenie.” Barbara
 
„Przez całe życie myślałam i utwierdzałam się w przekonaniu, że nie umiem malować a Vedic Art pokazał, że wcale nie trzeba być malarzem, aby stworzyć piękny obraz. Udział w warsztatach spowodował, że otworzyłam się na świat zewnętrzny i na mój wewnętrzny, pobyłam ze sobą w ciszy oraz radości tworzenia.” Katarzyna
 
 
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Pełen cykl warsztatów Vedic Art trwa 4 lub 5 dni. (dwa weekendy) W tym czasie poznaje się i doświadcza 17 zasad, które są kluczem do samopoznania, wymalowania swojej duszy i przemiany wewnętrznej. Jest to proces twórczy polegający na wyrażeniu własnych odczuć. Nie są tu wymagane żadne zdolności ani znajomość technik malarskich. Jedynie otwartość i chęć wyrażenia własnej indywidualności.
 
 

SPRZĘT MALARSKI:
Do Państwa dyspozycji będą płótna, farby, pędzle, palety, papiery itp...
Można zaopatrzyć w sprzęt wcześniej zgodnie z własnym uznaniem np. w płótna lub gotowe blejtramy, farby: akrylowe, akwarele, pastele, tempery, pędzle, szkicownik, ołówki, brokaty itp.

Wszystkie zajęcia prowadzi A.Maysa, malarka i nauczycielka Vedic Art. Uczyła się u Adrianny Mościchowskiej, Haliny Łuckiej i autora metody Kurta Källmana.
Radość tworzenia odkryła kilka lat temu a przemiany doświadczyła dzięki spontanicznemu malowaniu na warsztatach Vedic Art w Kożyczkowie. Tam też zrozumiała, że malowanie jest jej pasją i drogą do własnego wnętrza. Dziś chce dzielić się ta wiedzą i pomagać innym wymalować „siebie” i nawiązać ze sobą wewnętrzny dialog.